Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.
NARODOWE CZYTANIE
To coroczna akcja wspólnego czytania, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą.
Podczas tegorocznej odsłony akcji odbędzie się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.
Nasza szkoła również bierze udział w tym przedsięwzięciu.
W sobotę 7 września odbyło się narodowe czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Spotkanie miało miejsce na placu przed szkołą. Przybyli na nie mieszkańcy naszej miescowości, zaproszeni goście, Pani Aleksandra Kowalewska - Szabla, Pani Wojt Anna Pryć, sołtysi i radni , uczniowie i nauczyciele. Na początku Pani Dyrektor Szkoły Jolanta Grześkowiak powitała wszystkich i zaprosiła do wspólnego czytania fragmentów dzieła. Udział w czytaniu kolejnych fragmentów wzięli również mieszkańcy. To był czas skaniający do refleksji na tym, czy jest dla nas patriotyzm, człowieczeństwo, wolność i niepodległość.
Dziękujemy!
72-121 Czarnogłowy
ul. Lipowa 11