Na podstawie obserwacji problemów społecznych jakimi są używanie substancji psychoaktywnych, oraz nadużywanie leków przez młodzież województwa zachodniopomorskiego, zapadła decyzja stworzenia wojewódzkiego programu przeciwdziałającego tym zagrożeniom. Program nazwano „Porozmawiajmy o zdrowiu
i nowych zagrożeniach”. Po przeanalizowaniu danych zatruć nowymi narkotykami zebranych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, w badaniu ESPAD 2019, w wyniku policyjnych debat społecznych, w analizach wojewódzkich i z danych umieszczonych w krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa zauważono, że należy objąć młodzież szkolną kompleksową edukacją profilaktyczną nawiązującą do tematyki zagrożeń używania substancji.
Głównym celem programu jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych,
w szczególności nowych narkotyków, e-papierosów a także alkoholu i leków w niewłaściwy sposób przez osoby młode. Do szczegółowych celów programu należy:
Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji odnośnie własnego zdrowia
i poczucia odpowiedzialności za dokonywanie wyborów związanych ze zdrowiem,
Uświadomienie odpowiedzialności prawnej w zakresie eksperymentowania
i używania substancji psychoaktywnych,
Kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia oraz rozpoznawania i zapobiegania sytuacjom sprzyjającym sięganiu po substancje psychoaktywne,
Zrozumienie przyczyn używania substancji psychoaktywnych i czynników sprzyjających powstawaniu uzależnienia,
Wzbudzanie empatii i kształtowanie postawy nastawionej na udzielanie wsparcia
i niesienie pomocy osobom zagrożonym występowaniem zachowań problemowych,
Zapoznanie uczniów z zagrożeniami i skutkami przyjmowania narkotyków, w tym narkotyków, w sposób niewłaściwy leków, alkoholu.
72-121 Czarnogłowy
ul. Lipowa 11