Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnogłowach na obozie polsko-węgierskim
Wakacje się skończyły, wiec z radością powspominamy o wspaniałym wyjeździe naszych uczennic z nauczycielem na obóz przyrodniczy do Hortobagy na Węgrzech.
W sobotę 22 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, odbyła się kilkudniowa wycieczka na Węgry w ramach wygranej w konkursie pn. „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę” realizowanego w ramach projektu edukacyjnego pn.: „Ochrona Przyrody Bez Granic - Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”.
Były to trzy osoby : Milena Wesołowska-Moskiewicz , Laura Kamińska, Zofia Zielińska wraz z nauczycielem biologii panią Danutą Grzejszczak ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego w Czarnogłowach .
Celem naszej kilkunastogodzinnej podróży autokarem był Park Narodowy Hortobagy (www.hnp.hu/hu) i pobyt w leśnej szkole "Fecskeház". To tu rozpoczęła się wspaniała przygoda polskiej i węgierskiej grupy laureatów konkursu. Kolejne dni były przepełnione atrakcjami, np. uczniowie z Polski mogli na żywo zobaczyć Park Narodowy Hortobagy
i poznać jego największe atrakcje, m.in. multimedialną wystawę w Muzeum Pasterzy, most dziewięcioprzęsłowy, rejs statkiem po Jeziorze Cisa , Ekocentrum Jeziora Cisa, Stadnina Mátai – przejażdżka bryczką po puszcie wraz z pokazem strzelania z batów oraz podziwianiem węgierskiego, długorogiego bydła szarego czy owiec rasy rackiej, Wizyta w Parku Dzikich Zwierząt Hortobagy i safari, gdzie można było zobaczyć stada dzikich koni Przewalskiego oraz turów.
Pomimo napiętego programu, znalazł się czas na chwilę relaksu w upalny dzień podczas pobytu na plaży w Tiszafüred. Wieczorami w ośrodku edukacyjnym odbywały się gry i zabawy integracyjne oraz warsztaty rękodzielnicze, a także mieliśmy okazję wysłuchać wykładu astronoma i obejrzeć nocne niebo przez teleskop.
Spróbowaliśmy węgierskiej kuchni oraz unikatowych wyrobów z tura, którego hodowla znajduje się na terenie parku.
Po kilku dniach zwiedzania przyszedł czas na podróż powrotną, tym razem wspólnie
z węgierskimi przyjaciółmi ruszyliśmy na podbój Wolińskiego Parku Narodowego i poznanie jego atrakcji.
W Polsce grupa zakwaterowana została w pięknym miejscu w Bazie Edukacyjnej na Białej Górze, która jest położona w sercu Wolińskiego Parku Narodowego na szczycie wysokiego klifu.
Nazajutrz po śniadaniu odbyło się oficjalne przywitanie grupy przez panią Dyrektor WPN Wiolettę Nawrocką oraz prezesa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej pana Krzysztofa Podhajskiego oraz wręczenie drobnych upominków. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum WPN oraz Zagrodę Pokazową Żubrów, a na zakończenie dnia było pokonywanie tras w parku linowym i relaks na plaży. Kolejne dni wypełniały atrakcje: m.in. rejs katamaranem po Wstecznej Delcie Świny, Wzgórze Zielonka, Jezioro Turkusowe, Skansenu Słowian
i Wikingów oraz wieża widokowa w Wolinie, warsztaty przyrodnicze i muzyczne wraz z mini koncertem Osady Pieśni Grodno w Centrum Współpracy Międzynarodowej. Wieczorami
w bazie noclegowej uczestnicy tworzyli rękodzieło, także była to okazja do integracji
i wymiany doświadczeń. Na zakończenie odbył się grill i ognisko, na które rodzice polskich uczestników przygotowali słodkie wypieki oraz sałatki.
W ostatni dzień, została zorganizowana pożegnalna dyskoteka, na której cała grupa polskich
i węgierskich uczestników mogła ostatni raz wspólnie się pobawić i pożegnać, bo wcześnie rano w niedzielę 30 czerwca węgierscy goście ruszyli w drogę powrotną. Także i my wróciliśmy do swoich domów, przepełnieni doświadczeniami, z nowymi znajomościami, bo przecież podróże kształcą.
Danuta Grzejszczak
72-121 Czarnogłowy
ul. Lipowa 11